טיפול שורש

רבים מאתנו עברו, עוברים או נעבור טיפול שורש בחיינו. הטיפול נדרש כאשר השן עברה הרס הדרגתי של שכבותיה- זגוגית, דנטין ומוך השן. הרס שלרוב קורה בעקבות עששת.
כאשר עששת מגיעה עד למוך השן, היא פוגעת בעצבים ובכלי דם ולכן לפני שיתפתחו דלקות ונזק קבוע לרקמת העצם, יש לבצע טיפול שורש.

טיפול שורש

הרופא מבצע בדרך כלל הרדמה מקומית באזור השן שיש לטפל בה ופותח אותה כדי להגיע אל מוך השן. הוא מסלק את כל רקמות המוך מלשכת השן ומהתעלות ואז מתבצע חיטוי באופן יסודי של תעלות השורשים.

החיטוי משמעותי וחשוב מאוד כי הוא מסלק שאריות מהחומר האורגני והחיידקים. חיטוי שלא יעשה כהלכה עלול לגרור זיהום וכאבים וצורך לעשות טיפול שורש חוזר. לאחר החיטוי נאטם המוך עם סתימת שורש, איטום תלת ממדי של השן בחומרים אשר מונעים דליפת נוזלים וזיהומים אל תוך פנים השן. הרופא גם מגביר את ההגנה על השן באמצעות סתימה זמנית לאחר מספר ימים שותל סתימה קבועה.

לעיתים ניתן להשאיר את השן לאחר טיפול שורש עם סתימה בלבד אך במקרים רבים מומלץ להגביר את ההגנה סביבה עם מבנה וכתר על מנת שלא תהיה סכנה שהיא תיסדק או תישבר, כיוון ששן לאחר טיפול שורש עלולה להיות חלשה יותר וללא עצבי כאב שיתריעו על בעיה אם תתפתח במהלך השנים

התנהגות לאחר טיפול שורש

לאחר סיום הטיפול יש להימנע במשך שעתיים מאכילה או שתייה עד אשר תחלוף השפעת ההרדמה.
המטופל עלול לחוש כאבים באזור הטיפול, בעיקר ביממה הראשונה לאחר הטיפול עלולה להופיע נפיחות. במקרים של כאב אקוטי ניתן להשתמש במשככי כאבים.
בנוסף יכולה להיווצא רגישות לקור, חום או מתוק  בעקבות תהליך חשיפת השורש ולרוב תחלוף לאחר זמן קצר.

כמובן שיש לשמור על היגיינת פה מיטבית גם לאחר הטיפול ולצחצח שיניים באופן יסודי ונכון ולא לוותר על חוט דנטלי ואביזרי ניקוי אחרים.
במידה ויש תופעות נדירות כגון עליית חום, כאב חזק, דימום או כל הפרשה שונה מהפה יש לפנות מיידית לרופא. אם הרופא יאתר זיהום או דלקת הוא יכול להמליץ על טיפול אנטיביוטי.
לסיכום, תקפידו על ביקור שגרתי אצל רופא השיניים, היגיינת פה נכונה. ובשום מקרה אין להתעלם מתחושות או תופעות מחשידות במידה וחשים.

מחכים לכם כאן במרפאה של ד"ר איאד!

רפואת שיניים דיגיטלית

רפואת שיניים דיגיטלית

רפואת שיניים דיגיטלית העתיד כבר כאן אז אמנם אנחנו עוד לא רובוטים אך העזרים החדשניים המעודכנים בתחום רפואת השיניים הם בהחלט המכשורים הדיגיטליים. מה שמסייע

קרא עוד »

ציפוי שיניים

ציפויי שיניים היום יותר מאי פעם עומדת בפנינו היכולת לשמור ולשפר את החיוך השיניים שלנו בשלל אפשרויות. וכמו בתחומים רבים בעולם האסתטיקה גם ענף רפואת

קרא עוד »

כירורגיית פה ולסת

כירורגית פה ולסת תחום השתלות השיניים הוא תחום מפותח ונפוץ בימינו. סביר להניח שרוב האנשים שתפגשו, בעיקר אחרי גיל מסוים, כנראה ויעברו טיפולי השתלות שיניים.

קרא עוד »
התחל בשיחה
צריך עזרה?
היי,
האם אוכל לסייע לך במשהו?
דילוג לתוכן